Podstawowe rodzaje ortez dla dzieci

Podstawowe rodzaje ortez dla dzieci

Podstawowym zadaniem stabilizatorów i ortez dla dzieci jest ochrona, unieruchomienie lub podtrzymanie kontuzjowanej części ciała. Do ich największych zalet należy zaliczyć niewielką wagę, możliwość poruszania się oraz dużo większą wygodę noszenia niż jest to  w przypadku gipsu. A jest to szczególnie ważne wtedy, gdy decydujemy się na ortezy dla dzieci. Równie istotnym plusem takich stabilizatorów jest to, iż na rynku dostępnych jest wiele typów ortez, a niemal każdy sklep rehabilitacyjny posiada w swojej ofercie ich wiele rodzajów. Jakie są podstawowe ortezy dla dzieci?

Podział ortez ze względu na wykonanie

Ortezy dla dzieci – podobnie jak każde inne – można podzielić ze względu na materiał i wykonanie. Tutaj trzy podstawowe typy stabilizatorów to:

  • miękkie
  • półsztywne
  • twarde

Dwie pierwsze są stosowane głównie w celach profilaktycznych, natomiast te ostatnie powinny być używane jedynie zgodnie z konkretnymi zaleceniami lekarza.

Podział ortez ze względu na przeznaczenie

Każdy sklep ortopedyczny posiada różnorodne rodzaje ortez w zależności od przeznaczenia. Tutaj można wymienić trzy główne typy stabilizatorów:

  • ortezy do kręgosłupa (służą do usztywnienia kręgosłupa i utrzymania prawidłowej sylwetki, a dodatkowo mogą być wykorzystywane przy różnych schorzeniach i bólach tej części ciała)
  • ortezy do kończyn górnych – od stawu barkowego do dłoni (służą zarówno do unieruchomienia konkretnej części ciała, jak i do jej leczenia)
  • ortezy do kończyn dolnych – od stawu biodrowego do stopy (służą zarówno do stabilizacji po kontuzji, jak i ochrony przed ewentualnym urazem)

Wszystkie trzy rodzaje ortez mogą być wykorzystywane w profilaktyce i leczeniu lub rehabilitacji po urazach i kontuzjach. 

Różnorodność ortez dostępnych na rynku sprawia, iż każda osoba potrzebująca takiego stabilizatora może wybrać coś odpowiedniego dla siebie. Bogatą ofertę stabilizatorów dla dzieci można znaleźć na stronie internetowej.