Ortezy dla dzieci – podstawowe rodzaje

Ortezy dla dzieci - podstawowe rodzaje

Stabilizatory lub ortezy dla dzieci mają za zadanie ochronę kontuzjowanej części ciała lub podtrzymywanie uszkodzonego stawu w określonej pozycji. Ich sporą zaletą jest to, iż są lekkie, nie utrudniają poruszania i są dużo wygodniejsze niż gips (a w wielu przypadkach mogą go zastąpić). I dlatego są tak dobrym rozwiązaniem – zwłaszcza dla najmłodszych. Dodatkowym plusem jest fakt, iż niemal każdy sklep rehabilitacyjny posiada ich duży wybór i każdy rodzic może wybrać taką, która jest mu potrzebna. A jakie są rodzaje ortez? Oto podstawowy podział.

Ortezy służące do stabilizacji kręgosłupa

Pierwszym rodzajem ortez dla dzieci są te służące do stabilizacji kręgosłupa. Ortezy tego typu zapewniają delikatne usztywnienie kręgosłupa i tym samym – utrzymanie prawidłowej sylwetki. Mogą być wykorzystywane zarówno przy schorzeniach, jak i bólach kręgosłupa. W tej grupie dostępne są ortezy stabilizujące odcinek szyjny, piersiowy lub lędźwiowo – krzyżowy kręgosłupa. 

Ortezy do kończyn dolnych

Innym rodzajem stabilizatorów dla dzieci są ortezy do kończyn dolnych, wśród których można wymienić te służące do stabilizacji uda, stawu biodrowego, podudzia, stawu kolanowego, stawu skokowego lub stopy. Ich głównym zadaniem jest unieruchomienie stawu po kontuzji lub zapobieganie ewentualnym urazom. Dodatkowo mogą być wykorzystywane podczas rehabilitacji, która jest przeprowadzana po skręceniach bądź złamaniach.

Ortezy do kończyn górnych

Wśród ortez przeznaczonych do kończy górnych można wymienić te do stawu barkowego, łokciowego lub nadgarstkowego oraz przedramienia i dłoni. Podobnie jak w przypadku innych ortez także i te mogą być wykorzystywane nie tylko do unieruchomienia po kontuzji lub w trakcie rehabilitacji, ale także do leczenia różnorodnych schorzeń

Wszystkie wymienione wyżej ortezy mogą być miękkie, półsztywne lub twarde. Dwie pierwsze można stosować w celach profilaktycznych, natomiast te ostatnie należy używać zgodnie z zaleceniami lekarza. Wszystkie rodzaje ortez oferuje sklep ortopedyczny, którego oferta jest dostępna na stronie internetowej.