Przenośniki ślimakowe – działanie i rodzaje

Przenośniki ślimakowe - działanie i rodzaje

Przenośniki ślimakowe to bardzo popularne i powszechnie wykorzystywane maszyny rolnicze, które charakteryzują się dużą funkcjonalnością, uniwersalnością i użytecznością. Urządzenia tego typu służą w głównej mierze do transportowania różnorodnych materiałów na niewielkie odległości (zarówno sypkich, jak i wilgotnych), podawania paszy, rozładunku i załadunku ziarna, rozładunku przyczep czy zasypywania silosów.

Zatem takie maszyny mogą być wykorzystywane wszędzie tam, gdzie podstawą są różnorodne usługi rolnicze. Jak działają i jakie są ich podstawowe rodzaje?

Sposób działania przenośników ślimakowych

Przenośniki ślimakowe mogą działać samodzielnie lub być elementem pewnej linii wykorzystywanej do magazynowania lub produkcji. Ich sposób działania opiera się na ruchomej śrubie zainstalowanej wewnątrz, której ruch jest wykorzystywany podczas przesuwania danego ładunku.

To co warte podkreślenia – konstrukcja takiego przenośnika pozwala nie tylko na optymalną wydajność sprzętu, ale też na stabilność i odpowiedni poziom manewrowania. Dodatkowo urządzenie charakteryzuje się solidną konstrukcją, odpornością na drgania, wytrzymałością i trwałością. Dzięki temu może służyć przez długie lata.

Podstawowe rodzaje przenośników

Przenośniki ślimakowe charakteryzują się różnymi parametrami przenośnika (i to zarówno pod względem długości, jak i średnicy), co determinuje rodzaj wykonywanej czynności. Dodatkowo urządzenia te dzielą się na różnorodne rodzaje – na przykład przenośniki transportujące, dozujące lub przeznaczone do załadunku.

Mogą mieć ten różną budowę – korytową lub rurową, z których każda przeznaczona jest do innego rodzaju prac. Przenośniki ślimakowe to jedne z podstawowych maszyn wykorzystywane we wszelkich pracach rolniczych. Duży wybór tego rodzaju urządzeń oferuje producent maszyn rolniczych, którego oferta dostępna jest na stronie internetowej.