Poznaj i kontroluj zasoby firmy

Poznaj i kontroluj zasoby firmy

SAP to element wywołujący wiele nieporozumień. Już sama jego nazwa może wprowadzać w błąd, ponieważ bezpośrednio odnosi się do niemieckiej firmy, której oprogramowanie tego typu zrewolucjonizowało działanie przedsiębiorstw i do dzisiaj firma ta jest liderem w swojej branży. Samo jednak oprogramowanie powinno się raczej określać skrótem ERP, czego nie robi się ze względu na przyzwyczajenia całego rynku. Czym jednak jest SAP?

Istota narzędzi SAP

Wdrożenie SAP wykonuje się w celu lepszego poznania zasobów firmy i uzyskania skutecznej kontroli nad nimi. Są to narzędzia do zarządzania zasobami firmy. Integracja SAP najczęściej oznacza, że uzyskujemy kontrolę nie tylko nad elementami majątku trwałego firmy, takimi jak samochody, maszyny czy przestrzeń magazynowa, ale mamy też możliwość lepszego zarządzania czasem pracowników czy finansami. Każdy zasób, który w danej chwili nie jest wykorzystywany, jest bowiem marnowany.

Analiza i kontrola procesów

Mechanizmy SAP nie są oczywiście takie proste. Często stosuje się outsourcing SAP, czyli przekazuje się obowiązki z tym związane podmiotom zewnętrznym, informatykom, którzy lepiej radzą sobie z obróbką danych. Wtedy istotny jest tylko konsulting SAP, w ramach którego analizowane są wnioski z śledzenia zasobów firmy i podejmowane są konkretne działania.

Najczęściej oczywiście firma uzbraja się w narzędzia informatyczne, które pozwalają jej na ustawiczne śledzenie wszystkich procesów w firmie i podejmowanie na bieżąco decyzji odnośnie tego, jak lepiej korzystać z wszystkich zasobów. W szczególności warto inwestować w pakiety dedykowane dla konkretnych branż.