Kolory mają wielkie znaczenie

Kolory mają wielkie znaczenie

Niebieskie rzeczy klupujemy dla chłopców, a różowe dla dziewczynek, prawda? Tak, ostatnio tak. Kiedyś było jednak dokładnie odwrotnie. To dziewczynki chodziły na niebiesko, a chłopcy na różowo. Znaczenie kolorów dla rozwoju dziecka wcale nie oznacza, jak chcieliby tego różni ideolodzy, że będą one przerabiać płeć dziecka. To jest niemożliwe. W rzeczywistości kolory działają na dziecko stymulująco, ponieważ natura przystosowała nas do pewnego bardzo określonego reagowania na niektóre kolory. Interakcja z nimi ma wielkie znaczenie dla mózgu.

Jak działają kolory?

Wyprawka dla dziecka powinna być kolorowa, bo początkowo dziecko jeszcze niewiele jest w stanie postrzegać. Tak naprawdę nie widzi nawet kształtów, a jak je nawet już zobaczy, jeszcze długo nie będzie ich rozumieć. Sklep dla maluchów sprzedaje zawsze fikuśne kształty głównie dlatego, by zrobić w ten sposób przyjemność rodzicom, a nie dzieciom.

Dla dzieci znacznie ważniejsza jest kolorystyka. Starsze dzieci oczywiście rozumieją już kształty i kojarzą je z różnymi rzeczami, ale małe dzieci są w stanie jedynie odbierać barwę jako ogólny przekaz emocjonalny. Im więcej tego przekazu, tym lepiej.

Nie przesadzajmy ze stymulacją

Musimy pamiętać, że sklep dla dzieci ma masę produktów i wszystkie nam się będą podobały, ale wcale nie oznacza to, że mamy je tak od razu wszystkie kupić. Dziecko nie potrzebuje aż tak totalnej stymulacji. Czasami odrobina bieli, szarości lub jednolitej barwy, która nie będzie migotać, jest lepszym rozwiązaniem. Sami raczej nie optujemy za ciągłą stymulacją i lubimy mieć trochę spokoju. W przypadku dzieci działa to dokładnie tak samo.