Jak wygląda zabieg in vitro – procedura krok po kroku

Jak wygląda zabieg in vitro - procedura krok po kroku

Inseminacja lub zabieg in vitro to jedne z podstawowych metod leczenia niepłodności, które dają nadzieję wielu parom na spełnienie marzenia o posiadaniu dziecka. A ponieważ są to zabiegi bezpieczne i charakteryzujące się dosyć wysokim odsetkiem skuteczności, to coraz więcej osób decyduje się na ich przeprowadzenie.

Miejscem w którym można tego dokonać jest klinika leczenia niepłodności Katowice, która posiada w tej kwestii bardzo duże doświadczenie. Jak wygląda zabieg in vitro i jakie są jego etapy? Oto podstawowe informacje.

Etap pierwszy – przygotowanie

Pierwszym i podstawowym krokiem w zabiegu in vitro jest zakwalifikowanie, a następnie przygotowanie do zabiegu. Na tym etapie klinika leczenia niepłodności wymaga od obojga partnerów przeprowadzenia wszelkich niezbędnych badań, na podstawie których zapada decyzja o metodzie i przebiegu leczenia.

Etap drugi – stymulowanie hormonami

Po zapadnięciu decyzji o leczeniu następuje niezwykle ważny etap, a mianowicie stymulacja hormonalna pacjentki, która najczęściej trwa od 8 do 10 dni. Celem tego etapu jest uzyskanie komórek jajowych.

Etap trzeci – pobieranie komórek jajowych

Kolejnym etapem leczenia jest pobieranie komórek jajowych, które odbywa się w znieczuleniu ogólnym. Na tym samym etapie następuje pozyskanie nasienia – od partnera lub z depozytu.

Etap czwarty – umieszczanie zarodków w macicy

Ostatnim etapem zapłodnienia in vitro jest transfer zarodków. Początkowo – w warunkach laboratoryjnych – następuje połączenie komórek jajowych z plemnikami, a tak uzyskane zarodki umieszcza się w macicy. Pozostałe zarodki zostają zamrożone. Potwierdzenie ciąży następuje zazwyczaj do pięciu tygodni po transferze.

Cała procedura in vitro jest trudna i długotrwała. Jednak wykazuje dużą skuteczność i często jest jedynym sposobem na zostanie rodzicem.